Create an Account
İç Isıtan Şömine Mimarisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
3 Temmuz 2019

Çağlar öncesine dayanan bir mimari tasarımına sahip olan şömine, günümüzde de en modern hali ile hem gelenekseli hem de teknolojiyi harmanlayarak evlerin, bahçelerin, balkonların kısaca yaşam alanlarımızın içinde kendine bir yer edinmeyi sürdürmüştür. Günümüzde modern yaşama da, geleneksel yaşama da uyum sağlayabilen şömine tasarımları yüksek mimari farkı ile kusursuz bir dekorasyonun da en önemli parçası halini almıştır. Peki, ideal şömine tasarımı nasıl olmalıdır?

Tercih edeceğimiz şömine tasarımında dikkat etmemiz gereken başlıca hususlar arasında ilk sırayı; kullanılacak olan alanın genişliği ile şöminenin büyüklüğünün uyum içerisinde olması almaktadır. Ardından baca sistemi göz önünde bulundurularak odunlu (meşe, gürgen, kayın ağaçlarından elde edilir) veya elektrikli (doğalgaz ve elektrik) şömine alternatiflerinden hangisinin en iyi ve kusursuz performansı sergileyeceği belirlenmelidir. Bu aşamalarda muhakkak şömine tasarımında uzman kişiler tarafından destek alınmalı ve edinilen fikirler doğrultusunda seçiminizi yön vermelisiniz.

Şömine Tasarımında Baca Sisteminin Önemi Nedir?

Şömine seçiminizde tasarımın kusursuzluğu, kullanılacak baca sistemindeki hava akımı ile uyumlu olmalıdır. Eğer odunlu şömine tercih edilecek ise şöminede yakılacak olan odunun dumanlarının bulunduğu mekanı boğmadan ateşini devam ettirmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer en önemli husus ise odunlu şöminelerin kapsayacağı bölgede yani yerleşeceği alanın izolasyonunda (yalıtım) kullanılacak malzemenin sıcaklık direnci, yakılacak odunun türü, cinsi ve diğer tercih edilecek yakıtların da ateş yanmaya başladığında zarar vermeyen, güvenli bir ortam sunacak türden olması gerekmektedir.

Açık hazneli, kapalı hazneli, büyük veya büyüklüğü kurulacağı köşeye göre değişkenlik gösterecek olan şömine tasarımında, mekanın dekorasyon tarzı ile uyumlu olması gerektiği gibi şömine yakınlarında bulunanların fazla ısıdan rahatsız olmaması ile uzun süreli ve dengeli ısınma sağlanmasını sağlayacak bir tasarımının da olması gerekmektedir.

Mutlaka şöminenizin TSE belgesi, CE belgesi, garanti belgesi, döküm normlarına uyumluluk belgesine sahip olmasına dikkat ediniz.

 

Back to Top