Neden İthal Şömine Haznesi? - Şömine Modelleri - Aksan Şömine
Create an Account
Neden İthal Şömine Haznesi?
25 Temmuz 2019

Bize en çok sorulan sorulandan biri de Neden İthal Şömine Haznesi!

Aslında sorunun nedeni şömine haznesinin ithal veya yerli üretim olması değildir. Sorulması gereken ‘neden CE, TSE ve Doğru Üretim Normalarına Sahip Şömine Haznesi‘dir.

Ülkemizde ne yazıkki şömine üretimi yıllardır merdiven altı olarak tabir edilen şekilde, belgesiz, testsiz ve kaçak yapılmaktadır. Üretilen ürünlerin neredeyse hiç birinde alınması gereken belgeler mevcut değildir.

Ürünler üretilirken uygun normlarda üretilmediği ve uygun şartlar altında ısıtma testleri yapılmadığı için, ürün özelliklerinde belirtilen ısıtma değer kapasiteleri ve verimlilik oranları doğru değildir.

Özellikle katı yakıtlı şömine haznesi alınırken dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır;

– TSE Belgesi,
– CE Belgesi ve Test Numaraları,
– Garanti Belgesi,
– Şömine Üretim Normlarına Uygunluk Belgesi ( EN13229 ),

– Sanayi Ticaret Bakanlığından Alınmış Üretime Uygunluk Belgesi.

Satın aldığınız ürünler bu sertifikalara sahip değilse ne yazıkki kaçak ürün almış olacaksınız. Ayrıca can ve mal güvenliğinizde tehdit altında olacaktır.

Bir ürüne ait CE ve TSE sertifikları o ürünün;

  • Enerji Tasarrufunu,
  • Çevre Korumasını,
  • Can ve mal emniyetini,
  • İnsan sağlığına ve güvenliğine zarar vermeyeceği gibi, diğer canlılara ve çevreye de ürünün doğrudan bir zarar vermeyeceğini bu işaret ile belgelemiş olur.

Garanti belgeleri ise ürünün üretimi ile alakalı her hangi bir sıkıntı yaşandığında sizin malını ve cebinizi korur. Bu yüzden faturasız ürün satın almayınız.

Şömine üretim normlarına uygunluk belgesi ise, üretilen ürünün doğru malzeme ile doğru şekilde üretildiğini göstermektedir. Hurda döküm, çelik veya sağlığa zararlı herhangi bir malzeme kullanılmadığını bu norm belgesine bakarak anlayabilirsiniz.

Yerli üretimlerin kaçak olmadığı gösteren ve Sanayi Bakanlığı’ndan alınan üretime uygunluk belgeleri de satın alacağınız yerli ürünlerin güvenirliğini gösteren bir ölçütdür.

Back to Top