Sobamın Camı Neden Kararıyor ve Bunu Nasıl Engelleyebilirim? - Şömine Modelleri - Aksan Şömine
Create an Account
13 Şubat 2022

Soba Camınızın Kararmasına Ne Sebep Olabilir?

Soba camının kararmasının ana nedenlerinden bazılarına bakalım:

Yaş Odun Yakmak!
Soba camının kararmasının ana nedeni, yaş odun yakılmasıdır. Kütüklerin nem seviyesinin yaklaşık % 20-25’e düşmesine izin vermek için tüm kütükler en az 12 ay boyunca kurutulmalıdır. Bu sağlamak için odunlar kesilir, doğranır ve yarılır. Doğru nem seviyesini nem ölçer ile kontrol edebilirsiniz. Kuru odun kullanmak ayrıca sobanızın ısısını da arttıracaktır.

Yaş odunun kullanılması, enerjinin yanma yerine buharlaşmada kullanılması anlamına gelir. Bu, eksik bir yanmaya ve aşırı duman üretilmesine neden olur. Oluşan kurum, katran ve kreozot şeklinde baca sisteminin içine ve tahmin ettiğiniz gibi camın üzerine yapışır bu da camın kirlenmesine neden olur.

Cam Temizleme Sisteminin Yanlış Kullanımı!
Çoğu odun sobası, isin cama çökmesini önlemek için cam temizleme sistemine sahiptir. Bu sistem cam kapağın üst kısmında bulunur ve açık konumda kullanıldığında camın kararmasını önler.

Sobanızı kullanırken eğer camınız is tutuyorsa, cam temizleme sisteminin deliklerini tamamen kapanmaktan kaçının.

Cama Dokunan Yakıt veya Aşırı Yükleme!
Tüm cam yüzeyi yerine yalnızca bir veya iki alan kararıyorsa, sobayı aşırı dolduruyor, cama çok yakın yakıt yüklüyor ve yakıtın camda yanmasına neden oluyor olabilirsiniz. Bundan kaçınmanız gerekir.

Kömür Yakmayın!
Çoğu soba üreticisi, sobalarda normal ev tipi kömürün (bitümlü kömür) yakılmamasını tavsiye eder. Bunun yerine dumansız yakıtların yakılması tavsiye edilir. Sobalarınızda kuru odun yakmanız hem cam islenmesini engeller hem de doğaya daha az karbonmonoksit salar. Kömür gibi katranlı yakıtlar camınızı kirletir. Ayrıca zamanla, kömürün yanma kalorisi yüksek olduğu için sobanızın şeklini de bozar.

Yeterince Sıcak Yanmıyorsa!
Soba optimum sıcaklıkta çalışmıyorsa (örneğin, büyük bir ocakta küçük bir ateş yakmaya çalışıyorsanız), cihaz airwash’ın (cam temizleme sisteminin) doğru şekilde çalışması için yeterince ısınmayabilir.

Bacanın Kötü Çekişi!
Talimatlarımızı izlediyseniz, hava yıkama sisteminin doğru kullanımı için sobanızı en az iki kez kontrol ettiyseniz ve diğer nedenleri ortadan kaldırdıysanız, sorun kötü çekişin sonucu olabilir. Başka bir deyişle, havanın odanızdan sobaya ve bacaya hareketi yeterince güçlü değildir.

Kötü çekiş, bacadan dumanın yeterince çekilmediğinde veya airwash’ın doğru şekilde çalışmasını engellediğinde, sobada duman kalmasına neden olabilir. Muhtemel çözümler, odadaki havalandırma miktarını artırmak veya aşağı hava akımını önleyen bir baca şapkası takmak olabilir.

NOT:  Soba camınız zaten siyaha döndüyse veya yukarıda tartıştığımız şeyleri denedikten sonra hala biraz renk atıyorsa, kiri çıkarmak ve alevlerinizin görünümünü eski haline getirmek için cam temizleme suyu kullanabilirsiz.

Back to Top