Şömine Camım Neden Kirleniyor ve Nasıl Önleyebilirim? - Şömine Modelleri - Aksan Şömine
Create an Account
13 Şubat 2022

Kararmış veya bulanık şömine camı, şöminedeki yakıtın düzgün yanmaması veya camın içinde havalandırma olmaması nedeniyle cam üzerinde kurum ve diğer küçük parçacıkların birikmesiyle oluşur. Yakıtın düzgün şekilde yanmamasının ana nedenlerinden biri, şöminenizdeki düzensiz yakıt/hava oranıdır ve havalandırma eksikliği, tıkanmış veya tam olarak açık olmayan hava menfezlerinden kaynaklanabilir.

Ateşin tadını tam olarak çıkarmak için şömine camınızı temizlemeniz can sıkıcı olabilir, bu yüzden şöminenizin kararmasını veya renginin solmasını önlemek için neler yapılabileceğini ve şömine camınızı temizlemek için en önemli ipuçlarını özetleyelim.

Şömine Camınızın Siyaha Dönmesinin Nedenleri:

Uzun süreli kullanımdan sonra şöminenizde biraz kurum veya bulanıklık görmek normal olabilir, ancak kurum oluşumunu artırabilecek ve şömine camınızın kararmasına neden olabilecek birkaç şey vardır.

Şöminenizdeki yakıt ve hava arasındaki düzensiz bir oran, yanma olayının tam olarak gerçekleşmesini engelleyecektir.

Bir yanmada, yakıt verimli bir şekilde yanmadığında, küçük parçacıklar ve kurum salabilir ve bu da şöminelerdeki camın kararmasını artırır.

Gaz ve Propan Şömineler

Gaz ve propan şöminelerinde, yakıtın mümkün olduğunca verimli yanmasını sağlamak için kütükler brülör portlarının etrafına dikkatlice yerleştirilmiştir.

Zamanla, brülör portları kullanımdan dolayı tıkanabilir veya yerleri değişebilir.

Bu kütükler yerinde değilse veya brülör portları tıkalıysa, yakıt ve hava arasında bir dengesizliğe neden olabilir ve hem kütüklerde hem de şömine kapılarında kurum birikmesine neden olabilir.

Odun Şömineleri

Kurum, özellikle odun yakarken sorun olabilir. Doğru kütükleri seçmek, şöminenizdeki kurum oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir.

Düşük nem içeriğine sahip kuru ve iyi hazırlanmış kütükler kullandığınızdan emin olun. Yüksek nem içeriğine sahip kütükler yakıldığında, buharlaşmada yanmaya göre daha fazla enerji harcanır ve bu da aşırı duman üretilmesine ve kurum birikiminin artmasına neden olur.

Bu nedenle nem içeriği %20 veya daha az olan kütükleri kullanmaya çalışın.

Camdaki kiri silmenin ne kadar kolay olduğunu kontrol edin. Temizlemenin zor olduğunu fark ederseniz, kararma veya bulanıklık muhtemelen kütüklerden kaynaklanıyordur. Silmenin oldukça kolay olduğunu düşünüyorsanız, büyük olasılıkla şöminedeki havalandırma eksikliğine bakıyorsunuzdur.

Ayrıca şömine haznenizin modası geçmiş olabilir ve daha yeni bir cihaza yatırım yapmayı düşünmeye değer olabilir.

Çoğu modern şömine cam temizleme sistemine sahiptir. Bu şömine camının üzerine yerleştirilmiş bir hava alma sistemidir. Bu şekilde şömine camı hava ile yıkanır ve camının kurum tutması önlenir.

Son olarak, odunlarınızı cam panellerden uzağa yerleştirmeye çalışın, çünkü cama çok yakın alevler çıkarılması zor olacak siyah lekelere neden olabilir.

Gaz veya Propan Şömine Camınızdaki Kurum Nasıl Önlenir?

 • Gaz veya propan şöminenizdeki kütüklerin üreticinin tavsiyelerine göre doğru şekilde yerleştirildiğinden ve şöminenize hava beslemesini veya yakıt beslemesini engellemediğinden emin olun.
 • Birikmiş olabilecek kurumları temizleyin.
 • Brülör portlarını üretici spesifikasyonlarına göre temizleyin.
 • Şöminenize hava girmesini engelleyen herhangi bir engel olmadığından emin olun. Havalandırma deliklerinizi veya hava panjurlarınızı kontrol edin.
 • Bacanızı veya bacanızı kontrol edin. Kurum birikmesi olabilir ve bu durum şömineden hava çekme özelliğini etkiliyor olabilir.
 • Şöminenizi bir profesyonel tarafından kontrol ettirin ve bakımını yaptırın.
 • Oda için bol miktarda havalandırma sağlayın..

Odun Şöminenizde Camın Kararması Nasıl Önlenir?

 • Ateşinizi korumak için kuru ve iyi hazırlanmış kütükler kullanın. Bu kütükler, daha verimli bir yanma sürecine izin verecek ve bu nedenle yanmada kurum salma potansiyelini azaltacaktır.
 • Sert ağaçların kütüklerini kullanın, bu ağaçlar sadece daha verimli yanmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek bir ısı çıkışı üretirler.
 • Odunları şömineye düzenli bir oranda ekleyin. Aşırı yükleme alevleri boğabileceğinden ve kütüklerin düzgün yanmasını engelleyebileceğinden, şömineyi aynı anda çok fazla kütük atmaktan kaçının.
 • Bacanızın son bir yıl içinde temizlendiğinden emin olun. Kurum birikmesi, şöminenizden daha fazla duman ve kurum çıkarmadaki verimliliğini azaltabilir.
 • Odun sobasını bir profesyonel tarafından kontrol ettirin ve bakımını yaptırın.
 • Şömine kullanımdayken hava yıkama deliğinin açık olduğundan emin olun.
 • Büyük bir sobanız varsa, havayla yıkama işlevinin düzgün çalışması için daha büyük yanmaya sahip olduğunuzdan emin olun, ancak ocağınızı aşırı doldurmayın!
 • Odada bol miktarda havalandırma sağlayın.
 • Alevlerin yakınlığından dolayı temizlenmesi zor lekelerin oluşmasını önlemek için odunları camdan uzağa yerleştirin.

Şömine Camını Temizleme İpuçları

Tıpkı bir fırında olduğu gibi, daha sonra derinlemesine bir temizliğe gerek kalmaması için şöminenizin üzerinde durmak ve camı periyodik olarak temizlemek önemlidir.

Şöminenizdeki camı temizlemek için birkaç ipucu:

 • Islak bir kağıt havlu kullanın ve soğuk küle batırın.
 • Camı küçük dairesel hareketlerle temizleyin. Kül, kurum ve kiri temizlemeye yardımcı olur.
 • Fazla parçacıkları kuru bir bez veya gazete parçasıyla silmeden önce camı kurumaya bırakın.
 • Camı çizebileceğinden, kazımak için keskin bir alet kullanmayın.

Şöminenizdeki camın kararmasının veya lekelenmesinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, şömine cam temizleme suyu kullanabilirsiniz.

Back to Top